U Africi, jugoistočnoj Aziji i drugim tradicionalno „nebankovnim“ područjima, mnogi ljudi nemaju bankovne račune niti koriste bankovne usluge. Ali zato koriste razne aplikacije s kojima uopće ne moraju imati račun u banci.
Primjerice, aplikaciju Coins.ph koristi više od 2 milijuna Filipinaca a većina njih nikada nije imala račun u banci. Aplikacija je dogovorila partnerstvo s desecima tisuća poslovnih subjekata u regiji preko kojih korisnici mogu slati i podizati novac.
U područjima sa slabo razvijenim bankama razvijeni su različiti sustavi koji zamjenjuju ulogu banaka, nadmašujući ih sa nižim naknadama, jeftinijim transferima novca, velikom broju trgovačkih blagajni koje zamjenjuju bankovne poslovnice te potpunim sustavom koji se temelji na mobilnim aplikacijama.
Supsaharska Afrika bi mogla doživjeti ovaj „poremećaj“ puno brže i u znatno većoj mjeri nego bilo gdje u svijetu. Ondje je, prema Svjetskoj banci, u 2014. godini samo 34% odraslih osoba imalo bankovni račun. Istovremeno je 12% odraslih osoba imalo nekakav račun za novac na mobilnim uređajima. Globalni prosjek korištenja mobilnim uređaja u zamjenu za bankovne usluge tada je bio samo 2%.
Do sada je supsaharska Afrika vodeći svjetski usvojitelj usluga mobilnog novca. Broji 10% svjetske mobilne pretplatničke baze a očekuje se da će biti i najučestaliji u narednih nekoliko godina. Gdje god bankovni računi nisu dio svakodnevnog života, aplikacije za mobilni novac jesu.
Istodobno, dok su vlade diljem Afrike izbjegavale donošenje zakona kojima bi regulirale ovakav način poslovanja, kao i korištenje kriptovaluta za plaćanja, inflacija i loše upravljanje gospodarstvom na nekim mjestima su dovele do sve većeg usvajanja alternativnih valuta te trampe. Najznačajniji nedavni primjer je kada je Zimbabve prihvatio američki dolar i južnoafrički rand nakon sloma vlastite valute. Slične situacije su se pojavile i u Nigeriji, Južnom Sudanu i drugdje, poput Venezuele u kojoj je bitcoin postao široko korišten.
Brzo usvajanje mobilnog novca u Africi ne potiču samo korisnici. Sustavi platnog prometa, banke, čak i pojedine kriptovalute su primijetili potencijal za rast u toj regiji i poduzimali su namjerne korake kako bi raširili svoje usluge.
Na primjer, razne aplikacije koje nama u Europi služe kao novčanici za kriptovalute, bore se za brzi ulazak na afrički kontinent. Cilj im je ponuditi mobilnost i sigurnost mobilnog novca a očekuju milijardu korisnika do 2025.godina. Koliko je to velik potencijal možemo si predočiti ako usporedimo da Coinbase aplikacija (jedna od najvećih aplikacija za razmjenu kriptovaluta) ima 13 milijuna korisnika.
S obzirom na sve navedeno, korištenje raznih sustava za mobilno plaćanje raste iz dana u dan u svim dijelovima svijeta. Novac dobiva novi izgled, novu dimenziju. Aircash, slično kao i ostale aplikacije za mobilne transakcije omogućuje svima lakši, brži i sigurniji put novca. Stoga, rastimo zajedno u novu eru digitalnog novca koja će olakšati kupovinu i ubrzati novčane pošiljke bez obzira na to kada se i gdje nalazimo.